Archiwum

Archiwum kategorii: ‘Biografie’

Rocznica śmierci Józefa Klimka

18 września 2014

Józef Klimek urodził się w 1916 roku w Pabianicach, mieszkał przy ul. Kilińskiego (obecnie parking cmentarza komunalnego, znajduje się na nim grusza zasadzona właśnie przez niego samego).

Był przedwojenny Członkiem Obozu Narodowo-Radykalnego !!! Na zebrania jeździł co niedziela do Łodzi, gdzie wraz z innymi działaczami spotykali się w Kościele Matki Boskiej Zwycięskiej, znajdującej się przy ul. Łąkowej 27, gdzie uczestniczyli we Mszy św.

Tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej, zgłosił się na pobór do wojska i służył w czasie kampanii wrześniowej w 22 Pułku Ułanów Podkarpackich „Biali Ułani”, później służył jako strzelec 9 pułku piechoty 3 Dywizji Pancernej Leg.

Zginął 19.IX 1939 r. w bitwie pod Krasnymstawem, pochowany  został na tamtejszym cmentarzu przy 6 Kwaterze Wojskowej. Rodzina nigdy nie dowiedziała się o miejscu pochówku Józefa Klimka.

Dopiero w tym roku dzięki współpracy bratanka naszego bohatera, udało się nam wspólnie odnaleźć miejsce pochówku działacza Obozu Narodowo-Radykalnego z Pabianic

Cześć jego pamięci !!!

 

Aktualnosci, Biografie, Brygada Łódzka ONR, Historia, II Wojna Światowa, Ocalić od zapomnienia, ONR, Pabianice

Wykład z Tadeuszem Płużańskim w Łodzi

29 maja 2014

W piątek 23 maja w sali kinowej Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich odbyło się spotkanie z historykiem Tadeuszem M. Płużańskim. Zostało ono zorganizowane w ramach Łódzkiego Tygodnia Bohaterów Walki z Totalizmem przez łódzki klub „Myśl.pl”, na którym zjawili się również działacze ONR Pabianice i Narodowych Pabianic.

W spotkaniu z panem Tadeuszem M. Płużańskim – historykiem, publicystą, prezesem Fundacji „Łączka”, synem prof. Tadeusza Płużańskiego – współpracownika grupy rotmistrza Pileckiego, wzięło udział około 50 osób, w tym działacze Ruchu Narodowego z Łodzi. Podczas wykładu prelegent poruszył tematy dotyczące m.in. sytuacji Żołnierzy Wyklętych w okresie stalinizmu, braku rozliczenia zbrodniarzy komunistycznych oraz obecnej sytuacji politycznej w Polsce.

Pan Płużański poinformował również uczestników spotkania o zmianie decyzji prezydenta RP w sprawie zaplanowanego na wrzesień 2014 pogrzebu Żołnierzy Wyklętych. Ekshumacja bohaterów polskiego podziemia jest obecnie zablokowana i nie jest wiadome kiedy się to zmieni.

Ponadto, do nabycia na spotkaniu były książki jego autorstwa. Wykład p.Płużańskiego był jednym z kilku wydarzeń organizowanych w ramach trwającego w dniach 19.05 – 25.05.2014 r. Łódzkiego Tygodnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Aktualnosci, Biografie, Historia, Idzie Antykomuna, Narodowa Łódź, ONR, Wydarzenia, Wykłady, Wykłady, Łódź

Józef Klimek – Pamiętamy – Pabianicki ONR !!!

14 kwietnia 2014

W związku z dzisiejszą rocznicą powstania Obozu Narodowo-Radykalnego 14 kwietnia 1934 r., chcemy podzielić się z państwem sylwetką przedwojennego Członka Obozu Narodowo-Radykalnego, pochodzącego z PABIANIC – Józefa Klimka

Józef Klimek urodził się w 1916 roku w Pabianicach, mieszkał przy ul. Kilińskiego (obecnie parking cmentarza komunalnego, znajduje się na nim grusza zasadzona właśnie przez niego samego).

Był przedwojenny Członkiem Obozu Narodowo-Radykalnego !!! Na zebrania jeździł co niedziela do Łodzi, gdzie wraz z innymi działaczami spotykali się w Kościele Matki Boskiej Zwycięskiej, znajdującej się przy ul. Łąkowej 27, gdzie uczestniczyli w Mszy św.

Tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej, zgłosił się na pobór do wojska i służył w czasie kampanii wrześniowej w 22 Pułku Ułanów Podkarpackich „Biali Ułani”, później służył jako strzelec 9 pułku piechoty 3 Dywizji Pancernej Leg.

Zginął 19.IX 1939 r. w bitwie pod Krasnymstawem, pochowany  został na tamtejszym cmentarzu przy 6 Kwaterze Wojskowej. Rodzina nigdy nie dowiedziała się o miejscu pochówku Józefa Klimka.

Dopiero w tym roku dzięki współpracy bratanka naszego bohatera, udało się nam wspólnie odnaleźć miejsce pochówku działacza Obozu Narodowo-Radykalnego z Pabianic

Cześć jego pamięci !!!

 

Aktualnosci, Biografie, Biografie, Historia, II Wojna Światowa, ONR, Pabianice

Ku pamięci kpt. Krystyny Osowskiej

14 marca 2014

16 lutego bieżącego roku, o godz. 13.00 zmarła jedna z najbardziej Niezłomnych kobiet walczących o niepodległość naszego kraju – Pani kpt. Krystyna Osowska, z domu Zep, ps. „Krysielec”.

Urodziła się 20 stycznia1928 roku w miejscowości Wołów (ter. pow. Skarżysko-Kamienna w Świętokrzyskiem). Jako nastolatka zaangażowała się w walkę z niemieckim okupantem już od pierwszych dni II wojny światowej. Wstąpiła w szeregi Armii Krajowej i była łączniczką u dowódcy I Plutonu Gustawa Bujanowskiego „Wawryk”. Od 1942 r. do czerwca 1944 r. służyła jako łączniczka u boku majora Jana Piwnika „Ponury” !

Krystyna Osowska nawet po zakończeniu wojny, czynnie brała udział w walkach o wyzwolenie Polski z rąk sowietów. W tym czasie działała w Narodowych Siłach Zbrojnych Brygady Świętokrzyskiej, a także w Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość.

Jak większość Bohaterów II Konspiracji, także i Pani Krystynie nie było dane cieszyć się długo partyzancką wolnością. Została aresztowana przez UB w połowie sierpnia 1948 r. Wyrok, jaki usłyszała od sędziów komunistycznego Sądu Rejonowego w Kielcach z dnia16 sierpnia 1948 r. brzmiał: 5 lat pozbawienia wolności za działalność partyzancką przeciw sowietom. Mimo młodego wieku naszej Bohaterki, sowieccy oprawcy jej nie oszczędzali. Podczas odsiadywania wyroku, była wielokrotnie bita i torturowana. Kres męczarni komunistycznego więzienia przyszedł 28 mają 1953 r. , wtedy to została zwolniona do domu.

Los nie był łaskawy również dla rodziców Pani Krystyny, którzy zostali aresztowani przez NKWD i UB w 1945 r. i zaraz po opuszczeniu sowieckiego więzienia, zmarli w wyniku odniesionych ran spowodowanych torturami podczas ubeckich przesłuchań. Ojciec Pani kapitan – Jan Zep, był założycielem w Skarżysku organizacji niepodległościowej Orzeł Biały. Jej starszy brat i siostra także zginęli w młodym wieku, w walce o wyzwolenie naszej ojczyzny.

Wolność okazała się jednak kolejnym zniewoleniem, ponieważ dalej trwały represje komunistycznej władzy. Przez większość swojego życia Pani kpt. Krystyna Osowska, musiała walczyć o swoje dobre imię. Walka ta zakończyła się dopiero w „wolnej” Polsce, 20 sierpnia 1991 r. ! Wyrokiem Sądu Wojewódzkiego Wydziału III Karnego w Kielcach, Pani Krystyna została zrehabilitowana. Wraz z nastaniem niepodległej Polski, doczekała się wielu wspaniałych wyróżnień, takich jak :

Medal „PRO MEMORIA”, otrzymany za wybitne zasługi w utrwaleniu pamięci o ludziach i ich czynach, w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu. Medal nadany przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Złoty Krzyż Zasługi, nadany przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Krzyż Armii Krajowej, nadany przez Prezydenta RP Lecha Wałęsy.

Krzyż Więźnia Politycznego.

Brązową, Srebrną i Złotą Odznakę Honorową Związku Inwalidów Wojennych RP.

 

Całe życie Pani kpt. Krystyny Osowskiej to nieustanna walka o odzyskanie niepodległości Polski, o prawdę historyczną, a także o odzyskanie swojego dobrego imienia. Przez wiele lat przekazywała tą bogatą historyczną wiedzę, nie tylko swoim najbliższym, ale także młodym ludziom, w których potrafiła zaszczepić miłość do ojczyzny oraz tak ważny dzisiaj PATRIOTYZM.

Nigdy się nie poddała, nie przestała walczyć. Do końca swoich dni brała czynny udział w wielu wydarzeniach patriotycznych, a także świętach katolickich i narodowych w swojej okolicy.

Krystyna Osowska zmarła po długiej chorobie, dokładnie w dzień i godzinę rozpoczęcia obchodów 74. rocznicy mordu na Borze, (teraźniejsza dzielnica Skarżyska) w których co roku uczestniczyła. Mord ten dokonany był przez hitlerowców, w dniach 12-14 lutego 1940 r. na cywilnej ludności ze Skarżyska, głównie robotników Zakładów Metalowych. Wśród zamordowanych byli również działacze organizacji niepodległościowej Orzeł Biały, w tym także młodzi chłopcy w wieku od 14 lat. Pochowana została na cmentarzu w Bliżynie, koło rodzinnego Wołowa.

Krystyna Osowska wyszła za mąż za Mieczysława Osowskiego, miała pięcioro dzieci (trzy córki i dwóch synów), które wychowała skromnie i w duchu patriotyzmu w bardzo ciężkich czasach PRL, doczekała się również 14 wnucząt. Rodzina Pani Krystyny Osowskiej zaangażowana jest po dzień dzisiejszy, w szerzenie wzorców patriotycznych wśród mieszkańców swojej okolicy, przekazywaniu historii swojej rodziny, a także w uczestnictwie w wielu wydarzeniach patriotycznych w okolicy. Wnuczka Sandra reprezentuje również lokalny Związek Strzelecki. Starsza siostra Pani kapitan – Józefa Życińska, tak zwana „Kobieta z marmuru”, również uczestniczyła w walkach o wyzwolenie Polski przeciw hitlerowcom i sowietom. Do dzisiejszego dnia działa w wielu związkach kombatanckich i przekazuje swoją historię młodym pokoleniom Polaków. Historię Pani Józefy opublikujemy za kilka tygodni.

Dokładna historia tej Niezłomnej kobiety została opowiedziana mi tuż po śmierci Pani Krystyny przez jej wnuczkę, a moją przyjaciółkę Sandrę, którą znam kilka lat, a poznałem dość przypadkowo. Niestety nie było mi dane poznać osobiście jej babci, ale życiorys, który został mi przedstawiony na stałe zagościł w moim sercu. Życiowa walka jaką musiała stoczyć nasza Bohaterka, potrafi wzruszyć każdego. Jest to historia prawdziwa, godna napisania książki biograficznej i ekranizacji kinowej. Takie kobiety jak kpt. Krystyna Osowska powinny być wzorem do naśladowania dla naszej młodzieży, a w szczególności młodych kobiet.

Opracowanie :

wnuczka Sandra H.

Adrianna Gąsiorek – Sekcja Kobiet Ruchu Narodowego, ONR Bielsko-Biała

Adrian K. -

Aktualnosci, Biografie, Biografie, Historia, II Wojna Światowa, Polska

Prelekcja o Żołnierzach Wyklętych i NSZ w Pabianicach

7 marca 2014

Pabianickie uroczystości Pamięci Żołnierzy Wyklętych zakończyły się w niedziele 2 marca dwoma ważnymi wydarzeniami.

Z inicjatywy Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Łódzkiego, Obozu Narodowo-Radykalnego i grupy Narodowych Pabianic w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Pabianicach odbyła się msza św. w intencji żołnierzy antykomunistycznej konspiracji lat 44-63 oraz Narodowych Sił Zbrojnych.

Po mszy dzięki uprzejmości parafii św. Maksymiliana odbyła się prelekcja nt. Żołnierzy Wyklętych oraz NSZ, poprowadzona przez dwóch prelegentów – Szymona Mailiana, reprezentującego ZŻ NSZ Okręg Łódzki, ONR Łódź, oraz  Adriana Kaczmarkiewicza, reprezentującego ZŻ NSZ Okręg Łódzki, Koordynator ONR Pabianice i grupy Narodowe Pabianice. Zebrana publiczność wysłuchała referatów o powstaniu i różnicach organizacji niepodległościowych II Konspiracji, takich jak Narodowe Siły Zbrojne i Armia Krajowa oraz o historii organizacji niepodległościowych działających w regionie pabianickim, wraz z największymi bohaterami takimi jak Stanisław Sojczyński „Warszyc” i gen. Aleksander Arkuszyński „MAJ”. Prelekcje poprowadził kolega Krzysztof Szałecki z Narodowych Pabianic.

Swoją obecnością zaszczycili wszystkich zebranych Prezes Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Łódzkiego wraz z małżonką, oraz Kierownik Główny Obozu Narodowo-Radykalnego Aleksander Krejckant.

Prelekcja ta była ostatnim elementem uroczystości Narodowych Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Pabianicach. Dzięki zaangażowaniu wielu organizacji i instytucji, pabianickie obchody były jednymi z największych w województwie łódzkim. Mamy nadzieje że i w przyszłym roku zorganizujemy szereg nowych inicjatyw związanych z tym ważnym świętem. Mamy nadzieje że każdy z nas przyczyni się do rozpromowania historii o Żołnierzach Niezłomnych.

 

Cześć ich pamięci !!!

Akcje, Aktualnosci, Biografie, Biografie, Brygada Łódzka ONR, Historia, II Wojna Światowa, ONR, Pabianice, Polska, Wydarzenia, Wykłady, Wykłady, Żołnierze Wyklęci

Ku Pamięci Żołnierzy Wyklętych

5 marca 2014

Od kilku lat obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Początkowo obchody upamiętniające tych Niezłomnych Bohaterów były skromne, jednak z roku na rok zainteresowanie żołnierzami II Konspiracji Antykomunistycznej wzrosło znacząco.

W naszym mieście od 3 lat, 1 marca obchodzimy Święto Żołnierzy Wyklętych, także w tym roku kilka instytucji zorganizowało szereg wydarzeń.

Najważniejszym wydarzeniem jest oczywiście Apel Pamięci, który jak co roku obchodzimy pod pomnikiem Armii Krajowej i Szarych Szeregów na Cmentarzu Komunalnym w Pabianicach. Tym razem ze względu na duży terminarz wydarzeń, obchody te odbyły się w piątek 28.II

 

Frekwencja na tegorocznym apelu była bardzo zadowalająca, pojawiło się wiele delegacji, takich jak : Kombatanci AK, Związek Sybiraków, młodzież szkolna, urzędnicy, Klub Gazety Polskiej, Obóz Narodowo-Radykalny i grupa Narodowe Pabianice. Całość dopełniła, spora liczna mieszkańców przybyłych na to święto.

 

Na początek odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, po którym głos zabrał nasz kolega Michał Owczarek, który przedstawił ogólną historię Żołnierzy Wyklętych, w tym również historie pabianickich organizacji niepodległościowych, które zakończył biografię naszego Bohatera gen. Aleksandra Arkuszyńskiego.

Kolejną osobą która opowiedziała o żołnierzach II Konspiracji, był mjr Jan Berner, prezes pabianickiego koła AK, po jego wypowiedzi zebrane delegacje złożyły kwiaty i znicze ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

Na zakończenie głos zabrał Koordynator Obozu Narodowo Radykalnego i grupy Narodowe Pabianice, kolega Adrian Kaczmarkiewicz, któy poinformował zebranych o smutnej informacji. Śmierci jednej z najbardziej Niezłomnych kobiet, Pani kpt. Krystyny Osowskiej z domu Zep, pochodzącej z okolic Skarżyska-Kamiennej. Pani kapitan zmarła 16.II tego roku, w wieku 96 lat. Była Żołnierzem Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Więcej o biografii Pani Krystyny napiszemy w osobnym artykule.

 

Był to dzień pełen refleksji o Żołnierzach Wyklętych, o ich walce o niepodległość naszego kraju i wyrwania go z jarzma sowieckiej okupacji. Mamy nadzieje że co roku będziemy obchodzić to święto w coraz większym gronie młodzieży. My narodowcy będziemy przekazywać historie o tych wyjątkowych ludziach, którzy oddali całe swoje życie, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !!!

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji – http://promok.pl/player?id=1159

Akcje, Aktualnosci, Biografie, Biografie, Historia, ONR, Pabianice, Wydarzenia

„Wyzwolenie czy okupacja” – Wykład Leszka Żebrowskiego w Pabianicach

28 lutego 2014

Gimnazjum nr 2 im. Armii Krajowej w Pabianicach 26 lutego gościło pana Leszka Żebrowskiego.

W pierwszej kolejności uczniowie przygotowali bardzo interesujące przedstawienie, przybliżające sylwetki najbardziej znanych reprezentantów ” Żołnierzy Wyklętych”. Następnie zebrana publiczność wysłuchała wykładu Leszka Żebrowskiego o ostatnim polskim powstaniu, czyli walkach konspiracji w latach ’44-’63. Zaprezentowana została paleta organizacji niepodległościowych z tego okresu od WiN aż po NZW.

Pan Żebrowski opisał szczegółowo bohaterską postawę takich postaci jak gen. August Emil Fieldorf „Nil”, Danuty Siedzikówny „Inki” oraz wielu innych. Najbardziej wstrząsający dla słuchaczy było wspomnienie o brutalnych, bestialskich metodach tortur władz komunistycznych, stosowanych przez funkcjonariuszy „bezpieki”. Skala represji jaka spadła na polskich patriotów w okresie powojennym była na tyle ogromna, że do dzisiaj wszystkich zbrodni i okrucieństw nie możemy się doliczyć. Prelegent zaznaczył, że ucierpieli nie tylko walczący z bronią w ręku, ale również cywile wspierający dążenia niepodległościowe. W wykładzie nie zabrakło przyczyn jakie doprowadziły do tego, że polscy patrioci zmuszeni byli do tak wielkiego cierpienia. Jasno opisana sytuacja polityczna, geopolityczna i militarna tego okresu, zgodnie z treścią wykładu, uwidacznia nam że Polska z okupacji niemieckiej, przeszła pod okupacje sowiecką. W ostatnich słowach prelekcji zebrana publiczność usłyszała genezę zwrotu ” Żołnierze Wyklęci”. Bardzo mocno pan Żebrowski zaznaczył, że prócz fizycznego cierpienia, patrioci w tamtych latach zostali skazani na zapomnienie, dosłownie wyklęci. Naszym zadaniem jest aby ten niesprawiedliwy wyrok UNIEWAŻNIĆ, a pamięć o niezłomnych przedstawicielach naszego narodu pielęgnować!


Całemu spotkaniu przyglądali się członkowie Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

 


Reprezentacja Narodowych Pabianic oraz ONR Pabianice również stawiła się na tym wyjątkowym wydarzeniu. Dziękujemy za przybycie kolegów i koleżanki z ONR Łódź oraz innych organizacji narodowych z woj. łódzkiego.
Czołem !

 

Michał S.

Aktualnosci, Biografie, Biografie, Historia, Pabianice, Wydarzenia, Wykłady, Wykłady, Żołnierze Wyklęci

96 urodziny GENERAŁA ALEKSANDRA ARKUSZYŃSKIEGO „MAJa”

27 lutego 2014

Generał Aleksander Arkuszyński to wyjątkowa postać, urodził się 27 lutego 1918 roku w Dąbrowie nad Czarną (powiat piotrkowski).

 

Pseudonim jaki sobie wybrał Gen. Arkuszyński „MAJ” – pochodzi od imion – Maria i Jezus, a także od pierwszej litery inicjałów naszego bohatera.

Był uczestnikiem II wojny światowej i po jej zakończeniu nie złożył broni i walczył w obronie kraju przed sowieckim okupantem w Ruchu Oporo Armii Krajowej. Dowodził kilkoma oddziałami partyzanckimi w okręgu Łódzkim.

Jego najbardziej spektakularną akcją było opanowanie UB w Pabianicach przy ulicy Gdańskiej 10 czerwca 1945 roku, tak zwana ”akcja bez jednego wystrzału”. Dowodził wieloma oddziałami partyzanckimi.

Był więziony także więziony w słynnym areszcie UB przy ulicy Anstadta w Łodzi. Do końca PRL-u był nękany przez służby bezpieczeństwa.

Jest odznaczony orderem Virtuti Militari, Krzyżami Walecznych, posiada tytuł honorowego obywatela miasta Pabianic i Piotrkowa Trybunalskiego. Mieszka do dziś z rodziną w Ksawerowie. Dziś mijają jego 96 urodziny  i jest on jednym z ostatnich żyjących Żołnierzy Wyklętych.

 

Jego książka „Przeciw dwóm wrogom” i książka którą również pomagał napisać „1945 – Moja dalsza walka”, to wielkie kopalnie wiedzy dotyczącej partyzantki ROAKu w naszym województwie.

 

Mieliśmy zaszczyt poznać tego wyjątkowego człowieka na rajdzie im. Gen. Arkuszyńskiego który odbył się rok temu w Pabianicach.Było to wyjątkowe spotkanie.

 

Już za kilkanaście dni opublikujemy pełną biografię Gen. Aleksandra Arkuszyńskiego.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROWI !!!

 

 

Aktualnosci, Biografie, Biografie, Historia, II Wojna Światowa, Pabianice, Wydarzenia, Żołnierze Wyklęci

Rondo im. ppłk Jerzego Urbankiewicza „Zawada” w Ksawerowie

29 stycznia 2014

 

Ksawerów to miejscowość która dba i promuje swoich Bohaterów. Posiada również bogatą historie walk wrześniowych II wojny światowej. Na polach widzewskich (Ksawerów) w pierwszych dniach września 1939 r., startowały polskie myśliwce. 8 września 1939 r. w Ksawerowie odbyła się bitwa wycofujących się wojsk Polskich z niemieckim agresorem.

Wizytówką tej miejscowości jest gen. Aleksander Arkuszyński „MAJ”, mieszkaniec Ksawerowa, żołnierz AK i ROAK, który walczył z okupantem niemieckim, a później z sowieckim. Historia generała jest bogata w liczne wydarzenia z okresu II wojny światowej, okresu sowietyzacji, a także lat obecnych. Już 27 lutego obchodzimy kolejne urodziny tego Bohatera. Z tej okazji umieścimy w ten dzień treściwą biografię gen. Arkuszyńskiego, którego mogliśmy poznać osobiście rok temu.

15 lutego władze Ksawerowa uczciły pamięć ppłk Jerzego Urbankiewicza „Zapory”, byłego mieszkańca Ksawerowa. Z tej okazji ogłoszono uroczystą sesje Rady Gminy, gdzie uchwalono jednogłośnie nadanie ronda imieniem ppłk Jerzego Urbankiewicza, które znajduje się u zbiegu ulic Wschodniej, Nowotki (sic!) i Traktorowej. W czasie uroczystości przypomniano sylwetkę tego Bohatera. Przemawiali m.in. Kazimierz Laskarys, por. dr Zygmunt Żytkiewicz, Mirosław Orzechowski – redaktor Aspektu Polskiego, Władysław Korowajczyk – przyjaciel „Zapory”.

Głównymi gośćmi była rodzina ppłk Urbankiewicza, jego żona Janina i syn Piotr, a także żołnierz „Zapory” – Medard Kozłowski.

Na zakończenie uroczystości otwarto wystawę poświęconą życiu i dorobkowi ppłk Jerzego Urbankiewicza.

Jerzy Urbankiewicz urodził się 23 czerwca 1915 roku w Łodzi. Był absolwentem Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii. Podczas kampanii wrześniowej 1939 roku, uczestniczył jako porucznik w 4 Pułku Ułanów Zaniemieńskich. Działał aktywnie w konspiracji, współpracując w Kedywie Okręgu Wileńskiej AK. W 1944 roku został zesłany do sowieckiej Workuty. Po wojnie zajął się publicystyką, napisał ponad 20 książek takich jak – „Trzeci dzień purgi”, „Walczyliśmy o Wilno”, „Winciuk nie zapomniał”, „Workuta”, „Pustka na piedestałach”, publikował również w Aspekcie Polskim. Był pracownikiem Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Dziennika Łódzkiego. Był jednym z twórców inicjatywy powstania Muzeum Armii Krajowej Ziemi Wileńskiej przy kościele p.w. Miłosierdzia Bożego na łódzkim Teofilowie. Odznaczony Orderem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Laureat Nagrody Miasta Łodzi. Zmarł 11 sierpnia 2004 roku w Łodzi. Rok po jego śmierci odsłonięto pamiątkową tablice ku jego czci w kościele Miłosierdzia Bożego na Teofilowie.

Aktualnosci, Biografie, Biografie, Historia, II Wojna Światowa, Katolicyzm, Polska, Wydarzenia, Łódź

ppłk. Tadeusz Barański „Tatar” w Zelowie

7 stycznia 2014
W Zelowie dnia 18.12.2013r. odbyło się spotkanie Klubu Historycznego im Armii Krajowej. na które został zaproszony ppłk Tadeusz Barański ps. „Tatar”. Spotkanie to wzbudziło wielkie zainteresowanie wśród mieszkańców Zelowa, w tym licznej młodzieży, a także działaczy Obozu Narodowo-Radykalnego z Zelowa.

Podpułkownik Barański był żołnierzem AK i ROAK Końskie – Świętokrzyskie zgrupowanie AK – „Ponury-Nurt”. W trakcie akcji „Burza” – Kielecki Korpus AK „Jodła”

Pan podpułkownik Barański opowiadał o swoim historycznym wstąpieniu w szeregi AK będąc 15 letnim harcerzem, w późniejszym okresie życia trafił pod opiekę zgrupowania „Nurta” – Eugeniusza Kaszyńskiego. Wspominał również o swojej ucieczce od baora z pracy, by powrócić do swojego oddziału, opowiadał także o swojej działalności w dywersji o tym jak musiał uciekać w nocy po lasach przed niemieckimi zasadzkami oraz o udanych i nieudanych atakach na niemieckiego okupanta. Wspomniał też o zleceniach wykonania wyroków śmierci na zdrajcach narodu polskiego, opowiedział także o tym jak Polacy pozbyli się niemieckiego okupanta którego miejsce zajął zdradziecki sojusznik jakim był Związek Radziecki. Jedno z najbardziej wzruszających opowieści ppłk. Tadeusza Barańskiego, była historia jego młodzieńczej – wojennej miłości do Danusi którą udało mu się odnaleźć po 60 latach !!!

ppłk. Tadeusz Barański ps. „Tatar” to wyjątkowa postać, która poprzez swoje opowieści potrafi w każdym słuchaczu obudzić chwilę refleksji o ciężkich czasach okresu wojennego. Jest on też wielkim symbolem odwagi i miłości do swojej ojczyzny, za którą walczył jeszcze po wojnie.

Było to wyjątkowe spotkanie dla naszych działaczy ONR Zelów, z pewnością czekać będą nas jeszcze inne spotkania z kombatantami walczącymi o niepodległość Polski. Czekamy na nie z niecierpliwością i dziękujemy im za ich wielki heroizm w obronie naszej ojczyzny !!!

Akcje, Aktualnosci, Biografie, Biografie, Brygada Łódzka ONR, Historia, II Wojna Światowa, ONR, Wydarzenia, Wykłady, Wykłady, Żołnierze Wyklęci